Mieszkamy na jednym z piękniejszych obszarów Polski! Podobna myśl naszła mnie niespodziewanie niczym jakieś objawienie. Choć w prawdzie nie widziałam jeszcze wiele, to wiem, że można się prawdziwie rozkochać w tych naszych terenach. Ostatnio właśnie, rozpływałam się nad pięknymi widokami, drepcząc sobie bajecznym szlakiem niebieskim. Wystartowaliśmy ze świątyni Wang, obok kotła małego stawu na samotnie do schroniska PTTK im. Waldemara Siemaszki. Warunki, jak na tę porę roku- wspaniałe, biorąc pod uwagę, to, że wyprawa była czysto turystyczna, a nie rekreacyjno- sportowa.
Dodatkowo dynamiczne warunki atmosferyczne, które zapewniały cały przegląd pogody od słońca, po delikatną zamieć na górze. Mleko rozlewało się u podnóży, widoczność była tak słaba, ale gdy tylko zeszło się odrobinę niżej, rozpościerał się rewelacyjny widok. I tak człowiek chodził w chmurach i zastanawiał się, czemu go tyle w tych górach nie było. Jako że wycieczka wypadła w okresie świątecznym, wszędzie były tłumy ludzi- na szlaku, w schronisku, gdzie nie można było wcisnąć szpilki.

Schodząc pod Świątynie Wang, nie można było, odpuścić sobie pysznych oscypków z żurawiną, których to jesteśmy wielkimi fanami ;). Sam Kościółek Wang- do dziś cieszy się powodzeniem i niemałą popularnością wśród ciekawych turystów. Jego bogata historia sięga XI i XII w. kiedy to zbudowano go nad norweskim jeziorem Wang. Jak podają źródła, inwestycja okazała się nietrafiona, ponieważ świątynia była zbyt mała, więc owocnie odsprzedano budowle. Kościół przemierzył szmat drogi z Norwegii statkiem do Szczecina, ze Szczecina do muzeum królewskiego w Berlinie, aż wreszcie spoczął u nas w Karkonoszach.

Jest to obraz sakralnej architektury skandynawskiej, wykonany z wyjątkowo trwałego drewna, jakim jest sosna norweska. Notabene jest to również najstarszy drewniany kościół w Polsce. Ciekawą informacją i pewnie zaskoczeniem dla wielu będzie to, że do budowy tego obiektu nie wykorzystano ani jednego gwoździa a jedynie drewniane złącza. Oprócz tego budowla cechuje się wieloma elementami właściwymi dla miejsca, z którego pochodzi.

Na ramach drzwi wyrzeźbione są twarze wikingów, a odrzwia zewnętrzne pokryte są zdobieniami roślinnymi i wijącymi się wężami. Na portalu możemy zobaczyć runy, które są charakterystyczne właśnie dla państw skandynawskich. Więcej informacji znajdziecie w necie, a u nas kilka fotek z wypadu.

Ps. W komentarzach napiszcie, gdzie według was są piękne zakątki.Karkonosze 1  Karkonosze 3 Karkonosze 5 Karkonosze 6 Karkonosze 7 Karkonosze 9mały staw mały staw
Kościółek Wang oscypki